Co sprawdzić przed zakupem samochodu ?

Zakup samochodu używanego to nie prosta sprawa, większość ludzi poszukujących swoich czterech kółek nie zna podstaw mechaniki,a pojęcia grubości powłoki lakierniczej to dla nich magia. Na co więc zwrócić uwagę kupując samochód używany jak i w jaki sposób sprawdzić samochód przed zakupem ?

Zacznijmy oględziny od zużycia elementów wnętrza takich jak fotele, przetarte boczki foteli czy uszkodzona starta skóra kierownicy mogą świadczyć o przebiegach na poziomie 300-500 tys km, zużycie gałki zmiany biegów czy gum pedałów gazu i hamulca. Gdy żaden z wymienionych elementów nie wzbudza naszej uwagi, widzimy zużycie zgodne z przebiegiem samochodu przejdźmy do oględzin karoserii, sposobu spasowania elementów blacharskich, jakości i koloru powłoki lakierniczej jak i przy samochodach nowszych do 100 tys km, rocznika opon, zużycia tarcz czy elementów zawieszenia. Warto tutaj zaznaczyć iż fabrycznie nowy samochód do przebiegu 100-130 tys km powinien posiadać jeszcze oryginalne elementy zawieszenia, oryginalne klocki hamulcowe czy opony. To właśnie po zużyciu tych elementów możemy ocenić przebieg samochodu. Dla przykładu luz wału napędowego kół tylnych w Audi A6 C6 może świadczyć o przebiegu powyżej 300 tys km, bo właśnie taka jest żywotność tych elementów, gdy przy przebiegu 200 tys widzimy iż element ten był wymieniony, a nowy jest już zużyty lepiej zrezygnujmy z zakupu.

Gdy już nadwozie jak i wnętrze okazało się w dobrej kondycji i nic nie przykuło naszej uwagi, zabierzmy samochód na stację diagnostyczną gdzie zazwyczaj za 30 zł diagnosta sprawdzi ogólny stan zużycia samochodu, zużycie hamulców, amortyzatorów, sprawdzi wskazania zbieżności jak i jest w stanie z kanału ocenić czy samochód jest po wypadkowy czy też nie.

Po pozytywnym przejściu stacji diagnostycznej sprawdźmy historię samochodu w CEPiKU gdzie dowiemy się ilu było właścicieli oraz jaki przebieg miał samochód na ostatnich przeglądach technicznych.

Każdemu klientowi poszukującemu samochodu życzymy powodzenia i zakupu dobrego i sprawdzonego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *